2004 USJF Junior and Youth National Results

-

2004 USJF Junior, Youth, Team, & Kata National Championships

July 3 & 4, 2004, Neal Blaisdell Center, Honolulu, Hawaii

Day 1. July 3. 2004, Saturday's Results

Male

(Name, club, hometown)

Bantam 1. 23 kg

1. Joshua Terao, Shobukan Judo Club, Honolulu

2. Rocky Mori, Kamehaemeha Judo Club, Honolulu

3. Joshua Moon, Shobukan Judo Club, Honolulu

Bantam 1. 27 kg

1. Chade Wong, Shobukan Judo Club, Honolulu

2. Bryson Castro, Hawai'i Tenri, Honolulu

3. Trevor Allen, Shobukan Judo Club, Honolulu

Bantam 1. 31 kg

1. Alexander Chung, San Mateo PAL, Belmont, Calif

2. Kodi Medeiros, Hilo Hongwanji, Hilo

3. Kawika Kinimaka, Wailuku Hongwanji, Lahaina

Bantam 1. 35 kg

1. Riley Zamora, Los Angeles Tenri, Monterey Park, Calif

2. Kody Tamashiro, Shobukan Judo Club, Honolulu

3. Justin Moon, Emerald City Judo Club, Redmond, Wash

Bantam 1. +35 kg

1. Julio C. Vargas, Guerreros, La Puente, Calif

2. Derek Nishimoto, Kaimuki YMCA, Honolulu

3. Shawn McCarthy, Moilili Judo Club, 'Aiea

Intermediate A, 26 kg

1. Kyle Klempher, Kiit Su Sai, Lauderdale, Fla

2. Serge Bouyssou II, Mayo Quanchi, Hope, RI

3. Rico Lozano, Fresno, Calif

Intermediate A, 30 kg

1. Royce Mori, Kamehameha, Honolulu

2. John James Amis, Venice Judo Club, Culver City, Calif

3. Nahoakuwoo Salera, Shobukan Judo Club, Honolulu

Intermediate A, 34 kg

1. Giovonte Ortiz, Gardena Judo Club, Gardena, Calif

2. Jordan Ogata, Leeward Judo Club, Mililani

3. Logan Followell, Northglenn Judo Club, Cheyenne, Wyo

Intermediate A, 38 kg

1. Andrew Mitura, Mayo Quanchi, Coventry, R.I

2. Shannen Apostadiro, Salt Lake Judo Club, 'Aiea

3. Michael Assels, Becerra, Garland, Texas

Intermediate A, 43 kg

1. Korin Medeiros, Hilo Hongwanji, Hilo

2. Connor Dantzler, College Park, Damascus, Md

3. Charles Jaeger IV, Moilili Judo Club, 'Aiea

Intermediate A, +43 kg

1. Dane Paihi Pestano, Salt Lake, Waimanalo

2. Stephen Neal, Becerra, Heath, Texas

3. Charles Matson, Hilo Hongwanji, Hilo

Intermediate B, 28 kg

1. David Terao, Shobukan Judo Club, Honolulu

2. Marcus Mitsui, Long Beach Judo Dojo, Long Beach, Calif

3. Sean Tachibana, Hawai'i Tenri, Honolulu

Intermediate B, 31 kg

1. Brady LaFortune, Salt Lake, Kane'ohe

2. Ren Hirokawa, Shobukan Judo Club, Wahiawa

3. Joshua Prado, Kiit Su Sai, Lauderdale, Fla

Intermediate B, 34 kg

1. Jordan Ng, Salt Lake Judo Club, Waipahu

2. Shayden Terukina, Salt Lake Judo Club, 'Ewa Beach

3. Kyle Taketa, Gardena Judo Club, Torrance, Calif

Intermediate B, 38 kg

1. Santiago Martinez, Kiit Su Sai, Lauderdale, Fla

2. Anthony Kwon, Hodokan Judo Club, Honolulu

3. Matthew Eldridge, Ojukan Judo Club, Tigard, Ore

Intermediate B, 42 kg

1. Marquis Stewart, Starrett Judo, Brooklyn, N.Y.

2. Orion Krauss, Anchorage Dojo, Anchorage, Alaska

3. Kamerson Schaumleffle, Ojukan Judo Club, Beaverton, Ore

Intermediate B, 48 kg

1. Patrick Sheehan, Hawai'i Tenri, Honolulu

2. Dariel Porras, Kiit Su Sai, Hialeah, Fla

3. Ryan Barrett, Pearl City Hongwanji, Honolulu

Intermediate B, 53 kg

1. Anthony Vasquez, Mojica Judo Club, Baldwin Park, Calif

2. Christopher Roman, Waka Mu Sha, Stone Mountain, Ga

3. Shayden Apostadiro, Salt Lake Judo Club, 'Aiea

Intermediate B, +53 kg

1. Kevin Duarte, Mojica Judo Club, Baldwin Park, Calif

2. Kadiem Wheatle, Starrett Judo, Brooklyn, N.Y.

3. Randy Ishitani, Hawai'i Tenri, Honolulu

Juvenile B, 51 kg

1. Keani Nishigaya, Shobukan Judo Club, Honolulu

2. Gabriel Espinosa, Budokan, Hialeah, Fla

3. Dan Nagata, Shobukan Judo Club, Honolulu

Juvenile B, 55 kg

1. Patrick Eglinton, Hodokan Judo Club, Honolulu

2. Aaron Kunihiro, San Gabriel Judo Dojo, Covina, Calif

3. Tyson Yamashita, Hilo Hongwanji, Hilo

Juvenile B, 60 kg

1. Michael Fujiuchi, Hodokan Judo Club, Honolulu

2. Dale Hata, East Bay Judo Institute, El Cerrito, Calif

3. Jean-Pierre Durand, Kiit Su Sai, Lauderdale, Fla

Juvenile B, 66 kg

1. Michael Pfeiffer, Kiit Su Sai, Lauderdale, Fla

2. Eric Katz, Cupertino Judo, Cupertino, Calif

3. Jean Ramirez, Kiit Su Sai, Lauderdale, Fla

Juvenile B, 73 kg

1. Bobby Lee, Ki-Iesu-Sai, Hatfield, Pa

2. Onick Bagdassarian, Hayastan, Sun Valley, Calif

3. Winston Wey, Cupertino Judo, Cupertino, Calif

Juvenile B, 81 kg

1. Ryan Palmer, Sacramento Judo Club, Sacramento, Calif

2. Stepan Ekizyan, Hayastan, Burbank, Calif

3. Jimmy Kim, Cahill Judo, Belmont, Calif

Juvenile B, 90 kg

1. Jacob Larsen, Redwood Coast, Santa Rosa, Calif

2. Trevor Hawk, Emmett, Emmett, Idaho

3. Michael Altmann, J&M Judo Club, Kenora, Ont

Juvenile B, +90 kg

1. Tony Sangimino, Cahill Judo, Burlingame, Calif

2. Justin Shiraki, Kona Hongwanji, Kealakekua

3. James Camacho, Fowler Judo Club, Hanford, Calif



Female

Bantam 1. 23 kg

1. Emma Bollinger, New London County Judo, Uncasville, Conn

2. Jayde Katagihara, San Gabriel Judo Club, Arcadia, Calif

3. Hailey Gonzales, Barstow, Barstow, Calif

Bantam 1. 27 kg

1. Haley Ryburn, Becerra, Sachse, Texas

2. Nicole Kuriki, South Bay Judo, Torrance, Calif

3. Alexandra Alving Trinh, West Clovis, Fresno, Calif

Bantam 1. 31 kg

1. Jennifer Aceret, Venice Judo Club, Pearl City

Bantam 1. 35 kg

1. Zoe Hernandez, Leeward, Pearl City

2. Brandie Peltier, Shobukan Judo Club, Kailua

Bantam 1. +35 kg

1. Faith Ortiz, Guerreros, La Puente, Calif

2. Aimee Shiraki, Kona Hongwanji Judo Club, Kealakekua

3. Alexandra Dean, Emerald City Judo Club, Redmond, Wash

Intermediate A, 26 kg

1. Katelyn Bouyssou, Mayo Quanchi, Hope, R.I.

2. Marissa Rogers, Kamehameha, Honolulu

3. Kinsey Louie, Okubo Judo Club, Sacramento, Calif.

Intermediate A, 30 kg

1. Adriana Pfeiffer, Kiit Su Sai, Lauderdale, Fla

2. Bree Rapoza, Hawai'i Tenri, Honolulu

3. Quinn Nagatani, Sogoro Judo Club, Honolulu.

Intermediate A, 34 kg

1. Melinda Chow, Hawai'i Tenri, Honolulu

2. Haukea Hokoana, Kalihi YMCA, Honolulu

3. Taylor Hayamoto, 'Aiea Hongwanji, Waipahu

Intermediate A, 38 kg

1. Kayla Mishima, Shobukan, Honolulu

2. Tiara Kaye, 'Aiea Hongwanji, Pearl City

3. Sophia Swain, San Jose Buddhist, San Jose, Calif

Intermediate A, 43 kg

1. Miranda Imamura, Fresno Judo Club, Fresno, Calif

2. Sydney Ibarra, Wailuku Hongwanji, Kahului

3. E'laishah Ramirez, YBA, Honolulu

Intermediate A, +43 kg

1. Julia Afuso, Makiki Seidokan, Honolulu

2. Brenda Vargas, Guerreros, La Puente, Calif

Intermediate B, 28 kg

1. Kiana Abellera, Sawtelle Judo, Los Angeles

2. Cynthia Loayza, Palo Alto, Mountain View, Calif

3. Vanessa Mena, Heisei Judo, San Diego, Calif

Intermediate B, 31 kg

1. Amelia Castillo, Mojica Judo, Simi Valley, Calif

2. Katherine Lum, Hawai'i Tenri, Waipahu

3. Lauren Watanabe, Kaimuki YMCA, Honolulu

Intermediate B, 34 kg

1. Jessica Aceret, Venice Judo Club, Los Angeles

2. Lauren Alef, Santa Ynez Judo Club, San Ynez, Calif

3. Brittany Balanay, Shobukan, Honolulu

Intermediate B, 38 kg

1. Marisa Fukunaga, Hawai'i Tenri, Honolulu

2. Sunny J. Nohara, Leeward Judo Club, Wahiawa

3. Taylor Takei, San Gabriel Judo Club, Rosemead, Calif

Intermediate B, 42 kg

1. Christina Chow, Hawai'i Tenri, Honolulu

2. Jordan Kealoha, Hodokan Judo Club, Honolulu

3. Emily Takeshita, Long Beach Judo Club, Long Beach, Calif

Intermediate B, 48 kg

1. Macy Yonamine, 'Aiea Hongwanji, Pearl City

2. Carrie Gonzales, Barstow, Barstow, Calif

3. Jordyn Dolin, Cohens Judo, Buffalo Grove, Ill

Intermediate B, 53 kg

1. Keiko Estrada, Los Angeles Tenri, Downey, Calif

2. Sueheidi Vargas, Guerreros, La Puente, Calif

3. Andrea Cabus, Harbor, Redondo Beach, Calif

Intermediate B, +53 kg

1. Shaniqua Brown, Waka Mu Sha, Atlanta, Ga

2. Ericka Logan, Los Angeles Tenri, Alhambra, Calif

3. Sarah Tsunawaki, Long Beach Judo Club, Lakewood, Calif

Juvenile B, 44 kg

1. Jeanette Rodriguez, Kiit Su Sai, Lauderdale, Fla

2. Alicia Huang, Makiki Seidokan Judo Club, Honolulu

3. Elizabeth Chau, Northglenn Judo Club, Broomfield, Colo

Juvenile B, 48 kg

1. Francesca Durand, Kiit Su Sai, Lauderdale, Fla

2. Wing Luk, Sam Mateo PAL, San Mateo, Calif

3. Diba Mani, Northglenn Judo Club, Denver, Colo

Juvenile B, 52 kg

1. Danica Kamakana, Kamehameha Judo Club, Honolulu

2. Gabrielle Baez, Kiit Su Sai, Lauderdale, Fla

3. Alicia Ikehara, Waiakea Judo Club, Keaau

Juvenile B, 58 kg

1. Carleigh Hobson, Antelope Valley, Palmdale, Calif

2. Whitney Louie, Okubo Judo Club, Vacaville, Calif

3. Debra Miranda, Guerreros, La Puente, Calif

Juvenile B, 63 kg

1. Diane Tu, Emerald City JudoCub, Bellevue, Wash

2. Kara Takasaki, Leeward Judo Club, 'Aiea

Juvenile B, 70 kg

1. Abbie Haire, Yellowhill Judo, Bryson City, N.C.

2. Amber Theis, Barstow, Barstow, Calif

3. Mgon Hutchinson, Ju Shin Kan, Colorado Springs, Colo.

Juvenile B, +70 kg

1. Kanoe Tani, Wadokan, Kane'ohe

2. Jasmyn Siaki, Okubo Judo Club, Vacaville, Calif



Day One Individual Awards

Outstanding Competitor

Male: Oreiz Giovonte, Gardena Judo Club, Calif

Female: Adriana Pfeiffer, Kiit Su Sai, Fla

Fighting Spirit

Male: Royce Mori, Kamehameha Judo Club

Female: Kinsey Louie, Okubo Judo Club, Calif

Sportsmanship

Male: Joshua Prado, Kiit Su Sai, Fla

Female: Danica Kamakana, Kamehameha Judo Club

Best Technique

Male: Michael Fujiuchi, Hodokan Judo Club, HI

Female: Carleigh Hobson, Antelope Valley, Calif

Day 2. July 4, 2004, Sunday's Results Male

Juvenile A, 36 kg

1. Colton Haire, Yellowhill Judo, Bryson City, N.C.

2. Carlos Pfeiffer, Kiit Su Sai, Lauderdale, Fla

3. Dane Tsukayama, Pearl City Hongwanji, Pearl City

Juvenile A, 40 kg

1. Santiago Martinez, Kiit Su Sai, Lauderdale, Fla

2. Justin Osumi, Salt Lake Judo Club, Honolulu

3. Fedor Garin, Cahill Judo, San Carlos, Calif

Juvenile A, 44 kg

1. Derron Maki, Salt Lake Judo Club, Honolulu

2. Reid Oshiro, Salt Lake Judo Club, Honolulu

3. Damon Hom, Jr., Hawai'i Tenri, Honolulu

Juvenile A, 48 kg

1. Arnold Toriumi, Hawai'i Tenri, Honolulu

2. Dariel Porras, Kiit Su Sai, Hialeah, Fla

3. Anthony Aguilar, III, Guerreros, Ontario, Calif

Juvenile A, 53 kg

1. Daniel Chow, Hawai'i Tenri, Honolulu

2. Matthew Shimamoto, San Gabriel Judo Dojo, Whittier, Calif

3. James Morton, Hodokan Judo Club, Honolulu

Juvenile A, 58 kg

1. Ryan Pena, Hodokan Judo Club, Honolulu

2. Jared Villegas, Waipahu Hongwanji, Kapolei

3. Antonio Rodriguez, Kiit Su Sai, Lauderdale, Fla

Juvenile A, 64 kg

1. Cody Petersen, Judo Inc., Milwaukee, Wis

2. Ross Nakamura, Valley Judo Institute, Mission Hills, Calif

3. Leonardo Gonzalez, Guerreros, South Gate, Calif

Juvenile A, +64 kg

1. David Saedi, Sawtelle Judo Dojo, Beverly Hills, Calif

2. Chad Taniguchi, Sogoro Judo Club, Honolulu

3. Anthony Lum, Kaimuki YMCA Judo Club, Honolulu

Juvenile C, 55 kg

1. Aaron Kunihiro, San Gabriel Judo Dojo, Covina, Calif

2. Keani Nishigaya, Shobukan Judo Club, Honolulu

3. Jerrik Feliciano, Shobukan Judo Club, Mililani

Juvenile C, 60 kg

1. Gary Moore, High Desert Judo, Apple Valley, Calif

2. Grant Nakashima, Budokan, Kent, Wash

3. Matthew Dias, San Jose State University, Fremont, Calif

Juvenile C, 66 kg

1. Joshua O'Neil, Cohens Judo, Racine, Wis

2. Eric Sanchez, Guerreros, West Covina, Calif

3. Francisco Alejandro, Kiit Su Sai, Lauderdale, Fla

Juvenile C, 73 kg

1. Garry St. Leger, Starrett Judo, Brooklyn, N.Y.

2. Michael Eldred, Western Idaho Judo Institute, Fruitland, Idaho

3. Jeffrey Fernandez, Baragva Judo Kai, Miami

Juvenile C, 81 kg

1. Harry St. Leger, Starrett Judo, Brooklyn, N.Y.

2. Joshua White, Ultimate Challenge, Decatur, Ga

3. Chris Takesue, Salt Lake Judo Club, Honolulu

Juvenile C, 90 kg

1. Scott Uemura, Salinas Judo Club, Salinas, Calif

2. Brad Padua, Pearl City Hongwanji, Wahiawa

3. Jacob Larsen, Redwood Coast, Santa Rosa, Calif

Juvenile C, 100 kg

1. Johnathan Lambert, Yellowhill Judo, Cherokee, N.C.

2. Juan Guerrero, San Shi Judo, Oceanside, Calif

3. Tracy Makimoto, Okubo Judo Club, Sacramento, Calif

Juvenile C, +100 kg

1. Aaron Shiosaki, Gardena Judo Club, Lomita, Calif

2. Gabriel Moore, High Desert Judo, Apple Valley, Calif

3. Kai Ishisaka, Los Angeles Tenri, Monterey Park, Calif



Female

Juvenile A, 36 kg

1. Alexa Liddie, OTC Junior Judo, Colorado Springs, Colo

2. Erin Uehara, Makiki Seidokan Judo Club, Waimanalo

3. Iesha Simpson, Waka Mu Sha, Atlanta

Juvenile A, 40 kg

1. Taylor Ibera, Hawai'i Tenri, Honolulu

2. Veronica Prado, Kiit Su Sai, Lauderdale, Fla

3. Tara Nishiyama, Venice Judo Club, Los Angeles

Juvenile A, 44 kg

1. Risha Mishima, Shobukan Judo Club, Honolulu

2. Brenna Clark, Okubo Judo Club, Hercules, Calif

3. Keiko Akamine, Pearl City Hongwanji, Waipahu

Juvenile A, 48 kg

1. Francesca Durand, Kiit Su Sai, Lauderdale, Fla

2. Tani Ader, Hawai'i Tenri, 'Ewa Beach

3. Kayleen Kobashigawa, Boys & Girls Club of Honolulu, Pearl City

Juvenile A, 53 kg

1. Kayla Harrison, Renshuden Judo, Middletown, Ohio

2. Paula Duarte, Mojica Judo Club, Baldwin, Calif

3. Jullian Roman, Waka Mu Sha, Stone Mountain, Ga

Juvenile A, 58 kg

1. Sofia Aliendo, Kiit Su Sai, Lauderdale, Fla

2. Anne Yoshimura, Venice Judo Club, Camarillo, Calif

3. Lisa-Ann Fasula, Heisei Judo, Oceanside, Calif

Juvenile A, 64 kg

1. Tessa Richards, San Mateo PAL, San Mateo, Calif

2. Ashley Cline, South Bay Judo, Torrance, Calif

Juvenile A, +64 kg

1. Jasmeen Sapp, Waka Mu Sha, Atlanta

2. Brittney Camacho, Fowler Judo Club, Hanford, Calif

3. Cassandra Donnelly, San Shi Judo, Oceanside, Calif.

Juvenile C, 44 kg

1. Tabitha Lum, Hodokan Judo Club, Kapolei

2. Ning Feng, Shobukan Judo Club, Honolulu

3. Whitney Elizaga, Hawai'i Tenri, Honolulu

Juvenile C, 48 kg

1. Christina Pro, South Hills Judo, Jefferson Hills, Pa

2. Ann Shiraishi, Okubo Judo Club, Elk Grove, Calif

3. Corey Jo Tashima, Shobukan Judo Club, Mililani

Juvenile C, 52 kg

1. Anna Palmer, Sacramento Judo Club, Sacramento, Calif

2. Kayla Harrison, Renshuden Judo, Middletown, Ohio

3. Traci Yamashita, Hilo Hongwanji, Hilo

Juvenile C, 57 kg

1. Katie Foxx, Coachella Valley, Brawley, Calif

2. Monique Morin, Salt Lake Judo Club, 'Aiea

3. Tara Clark, Okubo Judo Club, Hercules, Calif

Juvenile C, 63 kg

1. Georgette Egli, Hawai'i Tokai, Honolulu

2. Brittany Caviness, Yorkville, Leland, Ill

3. Christina Pacheco, Budokan, Hialeah, Fla

Juvenile C, 70 kg

1. Chantalle Castellanos, Santa Ynez Judo Club, Los Olivos, Calif

2. Stephanie Hodges, Teasure Valley, Boise, Idaho

3. Denna Macanas, Mililani Seidokan Judo Club, Wahiawa

Juvenile C, 78 kg

1. Jane Lock, San Diego Judo, Santee Calif

2. Oronica Juarez, Fresno Judo Club, Fresno, Calif

3. Rhesa Campos, Leeward Judo Club, Honolulu

Juvenile C, +78 kg

1. Garlyne Celestin, Starrett Judo, New York, N.Y.

2. Chelsea-Ana Siaki, Okubo Judo Club, Vacaville, Calif

3. Aviva Raskin, Cahill, Pacifica, Calif



Individual Awards

Outstanding Competitor

Male: Gary Moore, High Desert, Calif

Female: Risha Mishima, Shobukan, Honolulu

Fighting Spirit

Male: Garry St. Leger, Starrett Judo, N.Y.

Female: Monique Morin, Salt Lake.

Sportsmanship

Male: Michael Eldred, Western Idaho Judo Institute, Idaho

Female: Georgette Egli, Hawai'i Tokai, Honolulu.

Best Technique

Male: Joshua O'Neil, Cohens Judo, Wis

Female: Amy Tsubota, Hodokan, Honolulu



Kata Competiton

Junior

Nage No Kata

1. Jordan Kealoha & Anthony Kwon, Hodokan Judo Club

2. Rachael Strangeway & Kiana Abellera, Sawtelle Judo Dojo

3. Kyle Tsubota & Christian Tajiri, Hodokan Judo Club

Ju No Kata

1. Jordan Kealoha & Anthony Kwon, Hodokan Judo Club

Katame No Kata

1. Jordan Kealoha & Anthony Kwon, Hodokan Judo Club

2. Rachael Strangeway & Kiana Abellera, Sawtelle Judo Dojo

3. Kyle Tsubota & Christian Tajiri, Hodokan Judo Club

Youth

Nage No Kata

1. Tracy Yamashita & Aaron Yoshida, Hilo Hongwanji Judo Club

2. David Saedi & Sean Kubota, Sawtelle Judo Dojo

3. Crystal Shaneyfelt & Alicia Ikehara, Waiakea Judo Club

Ju No Kata

1. Matt Tsubota & Darcy Kagawa, Hodokan Judo Club

Katame No Kata

1. Darcy Kagawa & Matt Tsubota, Hodokan Judo Club

2. Nicholas Sakuma & Noel Sakuma, Sakuma Dojo

3. Kirstie Okano & Kimberly Miyamasu, Hodokan Judo Club



Team

Female

1. Nanka

2. 50th State

3. Daiheigen

Male

1. Nanka

2. 50th State

3. Daiheigen

Category: News