Results in Hawaii (Day Two)

-

Fifth Annual Grassroots Judo Junior, Youth, Team and Kata National Championships

Saturday

Male

Juvenile A

Under 36 kg

1.
Aizayah Maka Yacapin, Ippon Judo

2.
Brayden Bella, Hawaii Tenri

3.
Braden Goucher, Yushido Judo

Under 40 kg

1.
Justin Yuen, Kaimuki YMCA

2.
Dan Ikegami, Tri-Valley Judo

3.
Tyler Matsumoto, Leeward Judo

Under 44 kg

1.
Noah Wusstig, Hawaii Tenri

2.
Colton Brouwers, Timberline Judo

3.
Christian Pak, Hawaii Judo Academy

Under
48 kg

1.
Tayler Otsuka, Mililani Hongwanji

2.
Hunter Fujiwara, Sogoro Judo

3.
Phillip Dolor Jr., Pearl City Hongwanji

Under
53 kg

1.
Chase Wusstig, Hawaii Tenri

2.
Robert Tanaka Jr., Ju Shin Kan Judo

3.
Calvin Nguyen, Northglenn Judo

Under
58 kg

1.
Yuya Higahi, Aya Junior High

2.
Jackson Butler, Tri-Valley Judo

3.
Christopher Yamane, Pacific Judo Academy

Under
64 kg

1.
Zion Lista, Hawaii Tenri

2.
Alonzo Lopez, Fresno Judo

3.
Jordan Nagai, Sawtelle Judo

Over
64 kg

1.
Kaishu Maruyama, Aya Junior High

2.
Soichiro Kataoka, Aya Junior High

3.
Kailer Okura, Boys and Girls Club

IJF
Junior

Under
55 kg

1.
Ricky Marin, Mojica Judo

2.
Jason Wong, Pals Makimoto Judo

3.
Isaac Harai, Ippon Judo

Under
60 kg

1.
Patrick Mendiola, Ippon Judo

2.
Brian Short, Yushido Judo

3.
Colton Hanashiro, Hawaii Judo Academy

Under
66 kg

1.
Cole Chandler, Hawaii Tenri

2.
David Honda, South Bay Judo

3.
Joshua Gima, Aiea Hongwanji

Under
73 kg

1.
Arthur Ghukasyan, Kenams Judo

2.
Tyler Shimizu, Sacramento Judo

3.
Kell Berliner, unattached

Under
81 kg

1.
Royce Mori, Pearl City Hongwanji

2.
Jonah Hoshino, Pearl City Hongwanji

3.
David Reeder, High Desert Judo

Under
90 kg

1.
Kahuakapumaikalani Yasumura, Mililani Hongwanji

2.
Denny Nguyen, Zenyu Judo

3.
John Faletagoai, Mountain View Judo

IJF
Open

Under
55 kg

1.
Justin Raymond, Kona Hongwanji

2.
Micah Platt, Kapolei Judo

3.
Nathan Lee, Wadokan

Under
60 kg

1.
Brendan Chang, Hawaii Judo Academy

2.
Jordan Sumida, Hilo Hongwanji

3.
Georges St. Amour, British Columbia Judo

Under
66 kg

1.
Gregory Laslo, Abbotsford Judo

2.
Ben Hinatsu, Western Idaho Judo Institute

3.
Moana Heiny, Venus Judo Tahiti

Under
73 kg

1.
Tyler Shimizu, Sacramento Judo

2.
Christin Fallat, Guerrero Judo

3.
Geoffrey Hanks, Aberdeen Judo

Under
81 kg

1.
Austin Nakamura, Hilo Hongwanji

2.
Jacob Sanders, Wadokan Judo

3.
Gabriel Easterlin, Southern Idaho Judo Institute

Under
90 kg

1.
Braxton Clark, Nanaimo Judo

2.
Aiurahi Raihauti, Venus Judo Tahiti

3.
Tavis Jamieson, Steveston Judo

Female

Juvenile
A

Under
36 kg

1.
Sarah Obra, Hawaii Tenri

2.
Abagail Harvey, Fireweed Judo/Mountain View Judo

Under
40 kg

1.
Bailey Hoshino, Hawaii Judo Academy

2.
Makena Barkus, San Francisco Judo Institute

3.
Cheyenne Fu, South Bay Judo

Under
44 kg

1.
Amanda Higa, Hawaii Tenri

2.
Kaylee Buckner, Taishu Judo

3.
Anna Asano, Leeward Judo

Under
48 kg

1.
Wakama Harada, Aya Junior High

2.
Faith-Joy Okubo, Hawaii Tenri

3.
Hikaru Abe, Obukan

Under
53 kg

1.
Kaoru Saruwatari, Aya Junior High

2.
Elizabeth Wright, Barslow Judo

3.
Poeiti Golhen, Venus Judo Tahiti

Under
58 kg

1.
Zoe Tateyama, Pearl City Hongwanji

2.
Alicia Fiandor, Nanaimo Judo

3.
Dana Sugai, Kona Hongwanji Judo

Under
64 kg

1.
Oceane Mahe, Venus Judo Tahiti

2.
Mahealani Lewis, Hawaii Tenri

3.
Shamma Nakama, Waiakea Judo

Over
64 kg

1.
Hikari Yuasa, Aya Junior High

2.
Kelsey Painter, CR Judo Club

3.
Ava Daugherty, Cupertino Judo

IJF
Junior

Under
44 kg

1.
Jenna Enoka, Hodokan Judo

2.
Kaelynn Canyete, Pearl City Hongwanji

Under
48 kg

1.
Breanne Takaesu, Mililani Hongwanji

2.
Stevona Delgado, Mojica Judo

3.
Eva Chen, Zenyu Judo

Under
52 kg

1.
Christine Nguyen, Budokan Dojo

2.
Ashley Fernando, Migoto Judo

3.
Mackenzie Harvey, Fireweed Judo/Mountain View Judo

Under
57 kg

1.
Misato Sandoval, North Sound Judo

2.
Isabella Hirth, USA Stars

3.
Danielle Dang, Zenyu Judo

Under
63 kg

1.
Melinda Chow, Hawaii Tenri

2.
Miranda Imamura, Fresno State Judo Club

3.
Michaela Barnes, USA Stars

Under
70 kg

1.
Meghan Jamieson, Steveston Judo

2.
Neula Aarona, Makiki Seidokan

3.
Elizabeth Recktenwald, Yushido Judo

Over
78 kg

1.
Megan Hanks, Aberdeen Judo Academy

2.
Sabrina Hollins, Pearl City Hongwanji

3.
Estefany Gonzalez, East Bay Judo Institute

IJF
Open

Under
52 kg

1.
Brianna Weck, Kokushi Dojo

2.
Tori Kaya, Puna Hongwanji

Under
57 kg

1.
Amber Hakkei-Nagaoka, Wadokan Judo

2.
Jaylin Kuoha, Kailua PAL

3.
Shayla Pang-Kee, Wadokan Judo

Under
63 kg

1.
Lavanna Laass, Hart Judo Academy

2.
Skye Matsuura, Hilo Hongwanji

3.
Maire Coffinet, Venus Judo Tahiti

Kata
Divisions

Nage
No Kata

Junior

1.
Evan Nishida/Cameron Nishida, Hodokan Judo

2.
Alyssa Kosugi/Tegan Yuasa,Budokan Judo

Youth

1.
Chase Oishi/Bryce Oishi, Taishi Judo

2.
Torie Oishi/Thuy-Linh Turek, Taishi Judo

Ju
No Kata

Youth

1.
Bryce Oishi/Chase Oishi, Taishi Judo

2.
Hunter Nagai/Jordan Nagai, Sawtelle Judo

3.
Thuy-Linh Turek/Torie Oishi, Taishi Judo

Katame
No Kata

Junior

1.
Tegan Yuasa/Alissa Kosugi, Budokan Judo

2.
Aimee Morifuji/Megen Horiuchi, Mililani YMCA

Youth

1.
Bryce Oishi/Chase Oishi, Taishi Judo

2.
Hunter Nagai/Jordan Nagai, Sawtelle Judo

3.
Thuy-Linh Turek/Torie Oishi, Taishi Judo

All photos by Tyler Kanoa/Special to the 50th State Judo Association.

Kalani Takase has collated the results.

Category: News