Results in Hawaii (Day Three)

-

First Annual United States Judo Federation Senior and Masters National Championships

Sunday

Male

Seniors

Brown Belt

Under 55 kg

1.
Ronnie Wise III, Vacaville PAL Makimoto Judo

2.
Jason Wong, PAL Makimoto Judo

3.
Nathan Lee, Wadokan Judo

Under 66 kg

1.
Jordan Matsunaka, Salt Lake Judo

2.
Douglas Geyrozaga, Koolau Judo

3.
Warren Chiang, Koolau Judo

Under 73 kg

1.
Kell Berliner, unattached

2.
Lindsey Nelson, Hawaii Tenri

3.
Dahmahnic Nocera, Samurai Judo Association

Under
81 kg

1.
Jacob Sanders, Wadokan Judo

2.
Abrahama Joey Faletogoai, Mountain View Judo

Under
90 kg

1.
Kainalu Matthews, Hawaii Tenri

2.
Larry Solis, Nishi Judo

3.
Matthew Floes, unattached

Black
Belt

Under
55 kg

1.
Cody Fernandez, Hawaii Tenri

2.
Manuel Reyes, Hawaii Judo Academy

3.
Justin Raymond, Kona Hongwanji

Under
60 kg

1.
Brady Lafortune, Salt Lake Judo

2.
Yvan Shan, Venus Judo Tahiti

3.
Brendan Chang, Hawaii Judo Academy

Under
66 kg

1.
Michael Fujiuchi, Shobukan

2.
Gary Moore, High Desert Judo

3.
Michael Valentine, Hawaii Tenri

Under
73 kg

1.
Daniel Chow, Hawaii Tenri

2.
Tyler Shimizu, Sacramento Judo

3.
Stephen Brewer, Pearl City Hongwanji

Under
81 kg

1.
Chad Taniguchi, Sogoro Judo

2.
Wesley Walker, Shobukan

3.
Maika Benedetti, Kaimuki YMCA

Under
100 kg

1.
Victor Huynh, Los Angeles Tenri

2.
Harvey Fung III, Wadokan Judo

3.
Eric Nishioka, Gardena Judo

Over
100 kg

1.
Eric Sanchez, Guerrero's Judo

2.
Jimmy Barnes, USA Stars

3.
Nathaniel Henderson, Pearl City Hongwanji

Masters

Novice

Under
60 kg

1.
Kai Nakamura, Kailua PAL Judo

2.
Colton Hanashiro, Hawaii Judo Academy

3.
Wyatt Towner, Western Idaho Judo Institute

30-34
years old

Lightweight

1.
Kyle Shiraki, Mililani Seidokan

2.
Joel Billena, Pearl City Hongwanji

3.
Lambert Sakai, Hawaii Tenri

Middleweight

1.
Garret Hashiro, Kailua PAL Judo

2.
Jensen Hernandez, Mililani Seidokan Judo

3.
Edwardo Lopez, Mojica Judo

35-39
years old

Middleweight

1.
Rommel Salamat, Pearl City Hongwanji

40-44
years old

Lightweight

1.
Trevor Sakamoto, North Capital Judo

2.
Kenneth Young, Hawaii Tenri

Middleweight

1.
Leigh Yamada, Pacific Judo Academy

2.
Akiko Reyes, Hawaii Judo Academy

Middleweight

1.
Aaron Sekulich, Shobukan Judo

2.
Daniel Bennett, Hawaii Judo Academy

3.
John Altomare, Hanapepe Judo

45-49
years old

Lightweight

1.
Randall Platt, Kapolei Judo

2.
Seren Paul Chandler, Hawaii Tenri

Middleweight

1.
Hugh Hall, Judo Karate Center

2.
James Kimura, Hodokan Judo

3.
William Wilcox, Hanapepe Judo

50
to 54 years old

Lightweight

1.
Michael Marcella, Pacific Judo Academy

2.
Ralph Taniguchi, Shobukan

Middleweight

1.
Lance Tengan, Hawaii Judo Academy

2.
James Hoekstra, Hawaii Tenri

55-59
years old

Middleweight

1.
Aaron Lee, Hodokan

2.
Ken Teshima, Garden Judo

Heavyweight

1.
Bernard Di Rollo, Venus Judo Tahiti

2.
William Caldwell, San Shi Judo

60-64
years old

Middleweight

1.
Martin Giesselman, Hawaii Judo Academy

2.
Daniel Kaneshiro, Sogoro Judo

Heavyweight

1.
Brad Karmann, Goltz Judo

2.
Michael Shiroma, Kapolei Judo

75-79
years old

Middleweight

1.
Lloyd Maxton, Heisei Judo

Female

Brown
Belt

Under
52 kg

1.
Brianna Weck, Kokushi Dojo

2.
McKenzie Harvey, unattached

Under
57 kg

1.
Shadi Ebrahimi, Goltz Judo

2.
Miyuki Patricio, Makawao Hongwanji

3.
Frances Padgett, unattached

Under
63 kg

1.
Estee-Arlene Trani, Kapolei Judo

2.
Shayla Pang-Kee, Wadokan Judo

Under
78 kg

1.
Brandi Lopez, Kapolei Judo

2.
Michelle Hanada, Makawao Hongwanji

Black
Belt

Under
48 kg

1.
Corey Jo Tashima, Hawaii Judo Academy

2.
Elisha Lum, Hodokan Judo

3.
Kaelynn Canyete, Pearl City Hongwanji

Under
57 kg

1.
Misato Sandoval, North Sound Judo

2.
Nicole Taniguchi, Sogoro Judo

3.
Amber Hakkei-Nagaoka, Wadokan Judo

Under
63 kg

1.
Christina Chow, Hawaii Tenri

2.
Melinda Chow, Hawaii Tenri

3.
Joy Sigurdson, Western Idaho Judo Institute

Over
78 kg

1.
Estefany Gonzalez, East Bay Judo Institute

2. Inez Torres, Goltz Judo

Kata

Katame No Kata

1. Melanie Isa/Tori Kaya, Puna Hongwanji

2. Frances Padgett/Matthew Flores, North Raleigh Judo

Nage No Kata

1. Jaylin Kuoha/Layne Fujioka, Kailua PAL

Ju No Kata

1. Matthew Flores/Frances Padgett, North Raleigh Judo

Goshin Jutsu

1. Ronald Takeya/Stephen Hall, Waiakea Judo

All photos by Tyler Kanoa/Special to the 50th State Judo Association.

Kalani Takase has collated the results.

Category: News